Pierwsze objawy ciąży

Częste oddawanie moczu.

Jednym z wczesnych objawów ciąży jest częste oddawanie moczu. Jeżeli Twoi bliscy lub znajomi w pracy zauważyli, że ostatnio częściej niż zwykle korzystasz z toalety może to być sygnał dla Ciebie, że jesteś w ciąży.

Jest to zjawisko jak najbardziej normalne. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Wyższe stężenie progesteronu rozluźnia mięśnie. Powiększająca się macica zostawia mniej miejsca dla moczu oraz naciska na pęcherz moczowy.

Częstsze oddawanie moczu wiąże się także z nocnymi wizytami w toalecie. Na szczęście większość kobiet wstaje w nocy tylko raz. Pamiętaj, że nie można wstrzymywać moczu gdyż prowadzi to do namnażania się bakterii w organizmie.

Jeżeli jednak oddawaniu moczu towarzyszy ból lub pieczenie a mocz zmienił zapach lub kolor może to świadczyć o zakażeniu dróg moczowych. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy nie zwlekaj tylko udaj się do lekarza. Tego typu infekcje nie są groźna i łatwo je wyleczyć. Jednak nieleczone mogą prowadzić w skarjnych przypadkach nawet do poronienia. Lekarz przeprowadzi badanie moczu i w przypadku wykrycia bakterii wykona posiew moczu. Dzięki temu będzie mógł zalecić szybki i skuteczny sposób leczenia.

Aby zapobiegać infekcjom dróg moczowych należy pić dużo płynów oraz dbać o higieną intymną.

Objawy ciąży:

Dowiedz się także: