Pierwsze objawy ciąży

Poranne mdłości i wymioty.

Ten jeden z pierwszych objawów ciąży jest dobrze znany. Mdłości i wymioty, które zdarzają się o każdej porze dnia i nocy, mogą zacząć się już w trzy tygodnie po zapłodnieniu. Najczęściej ustępują lub znacznie się zmniejszają po około 12 tygodniach.

Mdłości mogą Ciebie zaskoczyć w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Wiele kobiet doświadcza nudności podczas picia porannej kawy lub po zjedzeniu czegoś na pusty żołądek. Są to tak zwane poranne mdłości. Inne odczuwają mdłości w ciągu dnia lub wieczorem. Zdarza się także, że kobieta czuje się niedobrze cały dzień.

Mogą byś spowodowane różnymi czynnikami. Wydaje się, że przyczyną, przynajmniej częściową, jest nagłe zwiększenie poziomu estrogenu i progesteronu w organizmie kobiety. Z tego względu można powiedzieć, że mdłości dobrze rokują, bowiem progesteron jest hormonem podtrzymującym ciążę i jego wysoki poziom jest pożądany.

Inną przyczyną tych dolegliwości może być także to, że w czasie ciąży, wzrasta wrażliwość na zapachy. Zatem różne zapachy - takie jak przygotowywanego jedzenia, perfumów lub dym papierosowy - mogą powodować mdłości i wymioty.

Jak ze wszystkimi objawami ciąży, nie u wszystkich kobiet mdłości występują z jednakowym nasileniem i częstotliwością. U niektórych kobiet mdłości mogą się w ogóle nie pojawić. U innych natomiast mogą przybrać postać wyniszczających wymiotów. Najbardziej cierpią na nie kobiety będące po raz pierwszy w ciąży oraz te, u których rozwija się ciąża mnoga.

Niestety nie ma skutecznego sposobu na uniknięcie mdłości. Można jedynie starać się aby były one mniej uciążliwe. Kluczowe znaczenie ma tu odpowiednia dieta i nawyki żywieniowe. Dieta powinna składać się z produktów zawierających duże ilości białka i węglowodanów. Jeszcze przed wstaniem z łóżka zjedz drobną przekąskę (np. krakersa lub suchara). Możesz spożywać kilka drobnych posiłków w ciągu dnia. Ale należy uważać aby się nie przejadać. Czyli jedz mało i często. Nie objadaj się na noc. Kolację zjedz co najmniej na godzinę przed snem. I dużo pij, od 2 do 3 litrów wody dziennie. Dobrze robi też napar z imbiru. Ponadto należy unikać drażniących zapachów.

Objawy ciąży:

Dowiedz się także: