Pierwsze objawy ciąży

Smakowe zachcianki w ciąży.

O nietypowych, kulinarnych zachciankach ciężarnych krąży wiele historii, a z tego objawu ciąży stworzono jeden z osiowych symptomów stanu błogosławionego. Co mówią fakty? Czy przyszłe mamy rzeczywiście mają niecodzienne zachcianki? Czym jest to spowodowane?

Na początku warto nadmienić, że niecodzienne, kulinarne życzenia ciężarnych nie pojawiają się u każdej kobiety, więc nie można tego objawu traktować jako pewnika. Wiele przyszłych mam zauważa jednak u siebie zmiany w preferencjach smakowych, je produkty, których wcześniej nie lubiło lub przestają im smakować ulubione potrawy. Spotyka się również zwiększony apetyt na produkty o różnych, czasem nawet niepasujących do siebie smakach. Dlaczego tak się dzieje?

Organizm kobiety w czasie ciąży zmienia się, staje przed nowymi, ważnymi zadaniami. Obecność płodu w macicy sprawia, że zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników pokarmowych i minerałów. Wysyłane do mózgu sygnały odbierane są przez kobiety jako nietypowe zachcianki. Tak naprawdę jednak są jedynie sposobem na uzupełnienie pewnych niedoborów pokarmowych i dostarczenie swojemu organizmowi składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oraz właściwego rozwoju płodu. Z kolei nietypowe połączenia, na przykład jedzenie czegoś słodkiego i kwaśnego jednocześnie, mogą być sposobem na poradzenie sobie z nudnościami na początku ciąży.

Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach słynne kobiece zachcianki są jedynie kaprysami kulinarnymi przyszłych mam. Gdy zachcianka przeradza się w nawyk, na przykład wieczorne jedzenie ciastek, warto zastanowić się, czy nasz organizm naprawdę domaga się określonego posiłku, czy jego spożywanie stało się po prostu niezdrowym rytuałem.

Objawy ciąży:

Dowiedz się także: