Nadwaga – z czym to się je ?

Nadwagę i otyłość definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu – stwarzające zagrożenie dla zdrowia. Osoby, których indeks BMI wynosi 30 lub więcej są powszechnie uważane za otyłe, natomiast osoby z BMI równym lub większym od 25 za posiadające nadwagę.

Dlaczego jest to tak ważny temat?

Bo dotyczy coraz większego odsetka Polaków i jak i ludności na całym świecie, a są to główne czynniki ryzyka chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, chorób sercowo – naczyniowych i raka.

7 faktów na temat otyłości

  • W 2008 r. było na świecie niespełna 1,5 mld osób dorosłych z nadwagą oraz ponad 0,5 mld otyłych
  • Co najmniej 2,8 mln ludzi rocznie umiera z powodu nadwagi lub otyłości (!)
  • Częstość występowania otyłości stale rośnie ( między 1980 r. a 2008 r. wzrost dwukrotny) . Początkowo było to związane głównie z krajami o wysokim dochodzie, teraz także jest powszechne w krajach o niskich i średnich dochodach.
  • W roku 2013r., na całym świecie, było aż 42 mln dzieci w wieku przedszkolnym, mających nadwagę
  • 65% ludzi na świecie żyje w krajach, gdzie nadwaga i otyłość zabijają więcej osób niż niedowaga ( kraje o wysokich i średnich dochodach). Globalnie 44% ludności ma cukrzycę, 23% chorobę niedokrwienną serca, a 7-41% niektórych nowotworów można przypisać nadwadze i otyłości
  • Otyłość jest zazwyczaj wynikiem braku równowagi pomiędzy spożywanymi a ‘ spalonymi’ kaloriami – zwiększone spożycie bardzo kalorycznej żywności przy jednoczesnym braku zwiększenia aktywności fizycznej prowadzi do niezdrowego wzrostu wagi
  • Zdrowa dieta może znacznie pomóc w zapobieganiu otyłości poprzez: utrzymanie zdrowej wagi; ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych na rzecz nienasyconych; zwiększenie spożycia owoców, warzyw, roślin strączkowych ,produktów pełnoziarnistych oraz wysokobiałkowych; ograniczenie spożycia cukru i soli

Otyłość dziecięca – temat coraz bardziej na TOP-ie ( niestety)

Otyłość u dzieci to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego w XXI wieku.  Dzieci z nadwagą mogą stać się otyłymi dorosłymi, a co więcej są one prawdopodobnie bardziej narażone na rozwój cukrzycy i chorób układu krążenia już w młodszym wieku. To z kolei zwiększa szansę przedwczesnych zgonów i niepełnosprawności.

Główny wpływ na to ma OTOCZENIE w jakim znajdują się dzieci. Dbajmy zatem – jako rodzice, dziadkowie, babcie, znajomi, nauczyciele…. nawet jako osoby mniej związane z danym środowiskiem czy kręgiem ludzi – o kształtowanie zdrowych wyborów żywieniowych! Nie zapominajmy także o aktywności fizycznej – niech wejdzie ‘ w krew’ dzieciakom i osobom dorosłym, że jest to KONIECZNE to utrzymania zdrowia i wysokiej jakości życia.

I proszę nie mówić mi o genetyce – „ Jestem gruby/a , bo moja mama i babcia też były”. To przede wszystkim otoczenie nas kształtuje i mówić tu możemy prędzej o GENETYCE WSPÓLNEGO STOŁU.

Według najnowszych badań wpływ genetyki na to zjawisko jest niewielki. Osoby posiadające otyłych rodziców mają większe predyspozycje do uaktywnienia się otyłości lub nadwagi u nich samych, ale to przede wszystkim czynniki środowiskowe o tym decydują.

Tak, wyjście z dzieckiem do McDonalds’a raz na jakiś czas jak najbardziej jest w porządku – niech dzieci mają trochę frajdy – ale niech to ‘ raz na jakiś czas’ nie będzie każdym niedzielnym obiadem.  To moje zdanie.

A teraz niespodzianka…

Sprawdź parametry składu ciała!

Jeśli:

– podejrzewasz lub wiesz, że masz nadwagę/ otyłość

– chcesz przezwyciężyć nadwagę / otyłość lub jej zapobiec

– chcesz prawdziwie zadbać o siebie

.. wybierz się do Dietetyka Warszawa na pełna konsultację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *