Warto dzisiaj podkreślić fakt, że coraz więcej Polaków interesuje się dzisiaj zdrową dietą, jak i powiązaną z nią aktywnością fizyczną, która mimo wszystko wydaje się być rozwiązaniem uniwersalnym, ponieważ cały czas utrzymujemy stałą masę naszego ciała, co niewątpliwie przy dzisiejszej konsumpcji jest naprawdę prawdziwym wyczynem. Trzeba mieć tutaj pewność, że niezależnie od wszystkiego zawsze warto utrzymywać stałą wagę i tylko odpowiednie monitorowanie jej stanu wydaje się tutaj sposobem, aby to faktycznie osiągnąć. Dzisiaj nie musimy sami tego wszystkiego liczyć, mamy od tego odpowiednie narzędzia, które są w stanie obliczyć automatycznie nasz wskaźnik BMI
Dlaczego wskaźnik BMI nie jest prawidłowy?
Czasem zastanawiamy się nad tym, dlaczego wspomniany wskaźnik BMI tak znacząco różni się w przypadku dzieci. Jak się okazuje, tutaj wyliczenia mogą nie być prawidłowe, a to z tego względu, że w przypadku osób małoletnich dochodzi do częstych zmian w zawartości tkanki tłuszczowej. Prawidłowy wynik jesteśmy więc w stanie odczytać w momencie gdy osoba osiąga powyżej 18 roku życia. W przypadku rozwoju dziecka często zamiast wspomnianego już BMI stosuje się profesjonalne siatki centylowe. BMI u dorosłych, także nie musi być poprawne, ale wynika to już z poważnego otłuszczenia organizmu. Wystarczy tylko spojrzeć na właściwe normy, aby przekonać się, czy faktycznie mamy do czynienia z nadwagą, a może otyłością. Bez właściwego rozpoznania nie jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób wpłynąć na poprawę naszej masy ciała. Tutaj, aby dokładnie, obliczyć wspomnianą masę naszego ciała musimy zastosować Kalkulator BMI.
Czy BMI u pań jest wiarygodne?
Nie da się ukryć, że to w dużym stopniu ułatwia dzisiaj proces rozpoznania naszej wagi. W przypadku gdy obliczamy taki wskaźnik masy ciała u kobiety, musimy wziąć pod uwagę fakt, że poprawna zawartość tłuszczu u pań jest zdecydowanie wyższa niż u mężczyzn. Tutaj przyczyną jest zupełnie inny rozwój biologiczny, dlatego też takie poprawki musimy wziąć pod uwagę, aby mylnie nie ocenić naszej wagi. W przypadku rozwoju wielu chorób to nie masa ciała sprawia, że zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania, tylko wspomniana zawartość tkanki tłuszczowej, im większa, tym więcej wynika z tego problemów zdrowotnych. Z pewnością kalorie mają wpływ na zwiększenie się wspomnianej tkanki, lecz jeśli przez dłuższy czas uda nam się utrzymać taki bilans kaloryczny na stosunkowo równym poziomie, wówczas nie zanotujemy wzrostu wagi, a wręcz przeciwnie jest duża szansa na to, że przy wsparciu właściwej diety i ćwiczeń, nasza masa ciała, a co za tym idzie, zawartość tłuszczu zmniejszy się i to będzie widoczne.
Czy BMI 23 jest dobre?
Jak więc wygląda ten prawidłowy poziom BMI w przypadku zdrowego człowieka. Z pewnością BMI na poziomie 23 punktów mieści się w granicach dobrej wagi. Dopiero powyżej wyniku 25 mówimy o nadwadze, która z czasem zaczyna oddziaływać coraz bardziej na całe ciało człowieka. Momentem alarmowym jest chwila, gdy BMI normy przekracza zdecydowanie wynik wartość, 30 wtedy też należy spodziewać się tego, że z nadwagi staliśmy się otyli, a co za tym idzie o wiele bardziej podatni na choroby serca jak i układu krążenia. Dobry artykuł na temat chorób związanych z otyłością znajdziecie tu: https://eurodaily.org/p/2021-11-14-otylosc-i-choroby-z-nia-zwiazane
Złe odżywianie ma w tym wszystkim swój udział i z czasem otyłość zaczyna być coraz większym problemem w naszym życiu Pamiętajmy, że takie BMI sportowca często obniża się nawet do poziomu 19 punktów, to tylko pokazuje, że zdrowy tryb życia ma ogromny wpływ na życie każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że dzisiaj dbałość o zdrowie staje się niewątpliwie priorytetem dla każdego z nas. To właśnie dlatego powinniśmy utrzymywać systematyczność treningów oraz starać się jeść mniej kalorycznych rzeczy, aby utrzymać nasze BMI poniżej 20. To możliwe do osiągnięcia, musimy tylko się postarać. W tym wypadku odpowiedni plan treningowy wydaje się być kluczowy, zwłaszcza jeśli chcemy utrzymywać nasze zdrowie na stałym poziomie. Pamiętajmy jednak, aby wszystko robić z umiarem, ponieważ zbyt intensywny trening może zadziałać w zupełnie odwrotną stronę.