Jaką formę antykoncepcji powinna wybrać mama karmiąca piersią?

Większość kobiet już wie, że połóg i karmienie piersią nie chroni ich przed zajściem w ciążę. Nie wszystkie formy antykoncepcji są jednak dla nich zalecane. Jaką opcję powinna wybrać młoda mama?

Antykoncepcja a karmienie piersią

Chociaż wiemy już, że karmienie piersią nie chroni nas przed ciążą, to wiele młodych mam nie wie, jaka metoda antykoncepcji jest dla nich odpowiednia. Na pewno nie zaleca się dla nich antykoncepcyjnych tabletek dwuskładnikowych, ponieważ zawierają one estrogen. Ten z kolei może wpłynąć na laktację. Na szczęście istnieje wiele innych metod.

Tabletki jednoskładnikowe

Przede wszystkim młodym mamom, które na razie chcą pozostać przy jednym dziecku, zaleca się tabletki jednoskładnikowe. Zawierają one tylko progesteron, który jest bezpieczny pod względem laktacji. Młoda mama powinna się jednak zastanowić czy przy małym dziecku będzie codziennie pamiętać o regularnym połykaniu tabletki.

Antykoncepcja mechaniczna

Jeżeli pomimo zapewnień lekarzy młoda mama nie chce dostarczać swojemu ciału żadnych hormonów, to najprostszą metoda będzie antykoncepcja mechaniczna. Tutaj do wyboru mamy nie tylko prezerwatywy, ale też kapturek szyjkowy albo gąbkę dopochwową ze środkiem plemnikobójczym. Ponieważ te środki w żaden sposób nie wpływają na ciało kobiety, to można je stosować od razu po ustaniu krwawienia związanego z czasem połogu.

Wkładka domaciczna i kapturek dopochwowy

Pierwsza metoda uwalnia progestagen i może być założona już po obkurczeniu się macicy i uregulowaniu się laktacji. Kapturek można zastosować już po 2 miesiącach od porodu.

Antykoncepcja – recepta online

Problemem mam po porodzie jest zazwyczaj brak czasu. Dlatego pamiętanie o odnawianiu recepty może być nie lada wyzwaniem. Z pomocą przychodzi tutaj antykoncepcja online. Jest to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie e-recepty bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać ze strony Telemedyk, na której za pomocą kilku kliknięć możemy uzyskać konsultację online oraz e-receptę.

Czy w przypadku antykoncepcji online jest nam potrzebny ginekolog? Recepta online może być wystawiona tylko po wcześniejszym załączeniu odpowiedniej dokumentacji, dlatego tak, trzeba się do niego raz udać w celu przepisania leków. Jeżeli będziemy już jednak mieli takie zalecenie, to potem wystarczy ono do zdobywania kolejnej e-recepty na tabletki antykoncepcyjne. Jest to całkowicie bezpieczna metoda, która zaoszczędzi młodej mamie dużo czasu i problemów.