Kiedy zmienić ubrania na ciążowe?

Kiedy zmienić ubrania na ciążowe?

 

Brzuch rośnie wraz z kolejnymi etapami rozwoju ciąży. O ile jest jeszcze praktycznie niewidoczny w I trymestrze, to wyraźnie zaokrągla się w II, by w III być już na tyle duży, że bardzo często uniemożliwia normalne funkcjonowanie przyszłej mamy. Ta musi więc dobierać odpowiednie elementy garderoby, nie tylko po to, by móc się w nie zmieścić, ale również nie uciskać brzucha ze względu na bezpieczeństwo nienarodzonego jeszcze dziecka.

Ubrania na początku ciąży

Rzeczywiście, I trymestr ciąży nie wymaga jeszcze wymiany ubrań, chociaż są to oczywiście kwestie indywidualne. Ciężarna powinna bacznie obserwować własne ciało i podjąć racjonalną decyzję. Pamiętajmy, że spodnie nie mogą zbyt uciskać brzucha, jeśli są opięte i stwarzają dyskomfort podczas chodzenia czy siedzenia, bezwzględnie należy je wymienić. Producenci ubrań oferują dzisiaj rozmaite kolekcje dedykowane ciężarnym. To ubrania ciążowe, które są wygodne, nie krępują ruchów, wykonane z dobrego jakościowo materiału, w pełni bezpieczne. Spodnie zawierają na przykład specjalną gumę w pasie, która jest na tyle elastyczna, że rozciąga się wraz z rosnącym brzuchem.

Czas na zakupy

Z reguły to w II trymestrze ciąży przyszłe mamy wymieniają poszczególne elementy garderoby. Przydaje się wtedy koszula ciążowa, sukienka, spódnice. Wiele zależy też od pory roku, ale największym powodzeniem cieszą się ubrania oversize, które będą służyć nie tylko aż do rozwiązania, ale również po porodzie. Przecież wymiana garderoby na kilka miesięcy wiąże się z niemałą inwestycją finansową. Dobrze jest więc zadbać o to, by rzeczy były na tyle uniwersalne, aby można było je zakładać na różne okazje i to nie tylko w ciąży.

Kilka wskazówek

Przyszła mama nie powinna też nabywać zbyt dużej ilości ubrań ciążowych. Wystarczy jedna, klasyczna sukienka, kilka par spodni, dobre legginsy i koszula. W III trymestrze warto już zainwestować w te, które jednocześnie przystosowane są do karmienia noworodka. Dobrze jest nabyć piżamę ze specjalnymi guzikami, rozpinane z przodu biustonosze czy kilka bluzek do karmienia. Już niedługo takie elementy garderoby na pewno się przydadzą. Kompletując nową garderobę, należy zwrócić uwagę na jakość materiału. Ten nie powinien podrażniać ani wywoływać uczulenia. Trzeba pamiętać, że skóra kobiety w ciąży jest delikatna i wrażliwa, o wiele bardziej podatna na działanie negatywnych czynników.