Grzybicze zapalenie pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy

Wydzielina z pochwy stanowi bardzo ważny element fizjologii kobiety – jej kwaśny odczyn (pałeczki kwasu mlekowego) zabezpiecza przed chorobotwórczymi bakteriami. Środowisko pochwy zawiera oprócz tego również różnego typu bakterie – także te uznawane za chorobotwórcze, jak np. paciorkowce – a także u niektórych zupełnie zdrowych kobiet grzyby.
To właśnie one, w sprzyjających warunkach, mnożą się i powodują objawy infekcji. Infekcja ta, czyli grzybicze zapalenie pochwy, dotyka 75% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym i jest jedną z najczęściej spotykanych chorób kobiecych. Warto wybrać się do Ginekologa Warszawa.

Przyczyny grzybiczego zapalenia pochwy:

Najczęstszą przyczyną tego nieprzyjemnego schorzenia są kuracje antybiotykowe, które ułatwiają zakażenie drożdżakami, sterydy, środki antykoncepcyjne, brak higieny lub niewłaściwe zabiegi higieniczne (np. zbyt częste podmywanie może prowadzić do wyjałowienia pochwy z dobroczynnych bakterii). Na jej rozwój wpływa także otyłość, nadmierne opalanie lub odwrotnie – przemarzniecie, a także ciąża, cukrzyca i niedobory witamin. Również bielizna z nienaturalnych tkanin może być bodźcem dla rozwoju grzybów. Mitem jest natomiast przekonanie, że najczęstszą przyczyną jest korzystanie z publicznych basenów czy toalet. Owszem, może się zdarzyć infekcja spowodowana takimi okolicznościami, nie należy jednak do często i powszechnie spotykanych.

Częstym powodem zakażenia pochwy są stosunki seksualne. Organizm kobiecy, mimo bariery ochronnej w postaci naturalnego środowiska pochwy, jest narażony na kontakt ze źródłem zakażeń związany z organizmem męskim (przenoszącym np. rzęsistka, wirusy czy inne bakterie chorobotwórcze). Zarażenie się chorobą osłabia bariery ochronne pochwy, do której maja ułatwiony dostęp różnorodne wirusy i drobnoustroje chorobotwórcze, powodując zakażenia mieszane , np. rzęsistkowo-grzybicze. Ochronić przed tym może prezerwatywa. Mężczyzna zarażony na żołędziu będzie miał białawy nalot.

Objawy

  • Świąd wokół i wewnątrz pochwy
  • Pieczenie w okolicy sromu,
  • Białe, serowate upławy
  • Tkliwość w okolicy pochwy
  • Czasem stan podgorączkowy
  • Nieprzyjemny, rybi zapach

Przy przewlekłych i nawracających zakażeniach:

  • Częste oddawanie moczu
  • Pieczenie w trakcie mikcji (oddawania moczu)

Objawy te występują w różnym nasileniu, często nagle znikają, żeby znów się pojawić.

Leczenie

Jeśli grzybica pojawiła się tylko raz, leczenie jest łatwe – wystarczą globulki dopochwowe przepisane przez lekarza, higiena (trzy razy dziennie), noszenie bawełnianej bielizny, rezygnacja z żeli do higieny intymnej na rzecz specjalnych preparatów i jedzenie jogurtów naturalnych.

Jeśli jednak następują nawroty leki należy przyjmować przez dłuższy czas i tak nie mając pewności, czy grzybica znów się nie pojawi. Grzyb bowiem może znajdować się w uśpionej formie przetrwalnikowej w pochwie, a po zakończeniu leczenia mogą zaatakować znowu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w postaci noszenia bawełnianej bielizny, podczas kuracji antybiotykowej łykanie preparatów chroniących florę bakteryjną oraz właściwa higiena oraz niezbyt częste używanie tamponów.

Powikłania

Nieleczone zakazenie pochwy może prowadzić do przewlekłego zakażenia pochwy, bezpłodności (w przypadku, gdy infekcja dotrze aż do jajowodów i szyjki macicy), a u kobiet w ciąży przeniesienie choroby na noworodka.

Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *