Karmienie piersią, tak czy nie?

Wiele kobiet, które są w ciąży zastanawia się, czy po porodzie będą karmić piersią czy nie lepiej od razu przyzwyczaić dziecko do mleka sztucznego.

Co prawda takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale to właśnie Karmienie piersią jest najbardziej optymalnym i najlepszym dla dziecka sposobem karmienia, zwłaszcza jeśli maluch nie skończył jeszcze szóstego miesiąca życia. Karmienie piersią powinno się zacząć już w godzinę po porodzie. Jeśli poród odbył się w sposób naturalny, siłami natury, ciało kobiety jest przygotowane na to, żeby karmić małego człowieka, laktacja pojawia się bardzo szybko. Gorzej, jeśli dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, wówczas z laktacją bywają problemy przez pierwsze dni, ale potem wszystko zaczyna się normować.

Przystawienie dziecka do piersi i ssanie pobudza gruczoły mlekowe. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo przystawiać maluszka do piersi, a to niestety wielu matkom sprawia problem, zwłaszcza na początku. Lekarze i pielęgniarki w szpitalu powinni nauczyć tego młodą matkę, takie nauki pobiera się także chodząc do szkoły rodzenia. Karmienie piersią jest najlepsze dla noworodka, bo z mlekiem matki dziecko dostaje wszystko to, co jest mu do prawidłowego rozwoju niezbędne. Co więcej, dostaje odpowiednie składniki w takich ilościach, jakie są dla niego odpowiednie. Nawet jeśli dziecko wypije za dużo mleka, nigdy mu to nie zaszkodzi, nigdy nie wpłynie niekorzystnie na jego masę ciała, bo mleko matki jest bardzo łatwo trawione przez niemowlęta.

Jak to się więc dzieje, że tylko 60% matek karmi swoje dzieci piersią? – Ginekolog Warszawa

Przyczyn jest tak naprawdę wiele. Można ich szukać między innymi w stanie zdrowia matki – niekiedy choroby zakaźne uniemożliwiają matce karmienie piersią. Innym razem przyczyną mogą być problemy z laktacją – na brak mleka narzekają między innymi matki, które rodziły dzieci w późnym wieku. Ale część matek podejmuje po prostu taki wybór – nie chce karmić piersią z obawy o wygląd swojego ciała albo dlatego, że nie wyobraża sobie trzymania diety, jaka odpowiednia jest dla matki karmiącej. Warto jednak wiedzieć, że karmienie sztucznym mlekiem nigdy nie zastąpi karmienia piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *