Wszystko o karmieniu niemowląt

Wszystko o karmieniu niemowląt

W życiu młodego człowieka, który dopiero pojawił się na świecie jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednie odżywianie. To właśnie dzięki dostarczaniu wszystkich niezbędnych substancji maluszek może zdrowo rosnąć i się prawidłowo rozwijać. Wbrew pozorom w karmieniu niemowląt nie ma zbyt wielu zasad, a te, które są, nie są trudne do zapamiętania.

Po pierwsze – dla noworodka i niemowlaka najlepszym sposobem karmienia jest karmienie piersią . To właśnie z mlekiem matki maluszek dostaje to, co jest mu najbardziej potrzebne – nie tylko składniki pokarmowe, ale również przeciwciała, gdy jego organizm sam jeszcze nie radzi sobie z wirusami i bakteriami z otoczenia i nie jest wystarczająco odporny. Karmienie piersią trwa przez pierwsze 2-3 lata życia dziecka, choć niektóre matki karmią swoje pociechy jeszcze dłużej. Niektóre też rezygnują z karmienia piersią, zastępując swoje mleko mlekiem sztucznym już po roku życia dziecka.

Żywienie niemowląt mlekiem sztucznym niekiedy jest koniecznością także u mniejszych dzieci – bo z rożnych powodów kobiety czasami nie mogą karmić piersią. Wtedy należy odpowiednio dobrać mleko dla dziecka i obserwować jak maluch toleruje konkretny rodzaj mleka. Należy także ściśle przestrzegać zasad, dotyczących karmienia sztucznym mlekiem, jakie są umieszczone na opakowaniu. Nie wolno przekraczać określonej dawki jednorazowej, nie wolno także karmić dziecka zbyt często, bo może to spowodować u niego nadwagę.

Dzieci, które karmi się piersią, mogą dostawać posiłek kilka razy dziennie,

nawet więcej niż 8, jeśli stosuje się styl karmienia na żądanie, czyli karmi maleństwo wtedy, gdy ono sygnalizuje głód. Jeśli wolimy trzymać się ustalonego harmonogramu, trzeba karmić dziecko co 3-4 godziny, także w nocy. Jeśli chodzi o rozszerzanie diety niemowlaka to po pół roku od narodzin dziecka maluszek może zacząć dostawać coś innego niż mleko. Zamiast jednej porcji mleka można podawać mu dania warzywne, owocowe, mięsne, a także kaszki dla niemowląt. Wszystkie te posiłki muszą być oczywiście odpowiednio przygotowane, podawane w takiej formie, w jakiej niemowlak może je przełknąć. Z czasem można odchodzić od kolejnych porcji mleka, zastępując je normalnymi posiłkami. Ginekolog Warszawa radzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *