Pasożyty

Zakażenia pasożytami.

Choć odrobaczanie kojarzy nam się głównie ze zwierzętami, według epidemiologów nawet do 95% ludzi na świecie nosi w sobie pasożyty. W ludzkim organizmie może się potencjalnie zagnieździć ponad 300 ich gatunków.

Z wieloletnich obserwacji lekarzy, którzy analizowali wpływ pasożytów na występowanie objawów chorób, wynika, że u bardzo wielu osób, u których stwierdzono m.in. astmę, atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry, niedokrwistość, w momencie eliminacji pasożytów objawy tych chorób mijają bezpowrotnie.

Według lekarza alergologa dr Ireny Wartołowskiej w Polsce częstość zakażenia owsikami sięga 95% ludności, włosogłówką 80%, glistą 50%. Częstość zakażenia lambliami już u niemowląt dochodzi do 80%.

Skuteczność testów laboratoryjnych na obecność pasożytów, szczególnie w kale, waha się pomiędzy 10% a 30%. Często więc pacjent dostaje negatywny wynik, kiedy w rzeczywistości pasożyta lub jego jaj po prostu nie wykryto w danej próbce. W przypadku lamblii prawie zawsze jest wynik negatywny w badaniu kału, gdyż lamblie zwykle zasiedlają inne obszary niż jelito grube, podobnie jak przywry, glisty i część gatunków tasiemców – bytuje w narządach wewnętrznych (np. płuca, wątroba, drogi żółciowe), w mięśniach, w mózgu, w gałce ocznej, w układzie krwionośnym lub limfatycznym. Bardziej czuła wydaje się metoda serologiczna, gdy w badaniu krwi stwierdza się poziom przeciwciał przeciw robakom. Jej wiarygodność określa się na 55-60%. 

Obecność pasożytów  powoduje nudności, zmiany skórne, biegunki lub zaparcia, bóle w jamie brzusznej, osłabienie, bóle głowy, rozdrażnienie, bezsenność, napady, duszności naśladujące ataki astmy, zaburzenia neurologiczne. Choroby pasożytnicze występują częściej u osób z osłabionym układem immunologicznym, powodując groźniejsze dolegliwości.

Jeśli dziecko niespokojnie śpi lub śpi z pupą uniesioną do góry, drapie się w okolicy odbytu, zgrzyta zębami, ma świąd skóry, kłopoty z oddychaniem, ma przerost tzw. trzeciego migdałka lub wręcz astmę czy atopowe zapalenie skóry – przyczyną może być pasożyt. U młodych kobiet, które mają kłopoty z zajściem w ciążę, przyczyną może być przywra, która upośledza proces zagnieżdżania się jaja w macicy. Pełzak dziąsłowy potrafi w ciągu kilku miesięcy doprowadzić do bezzębia.

Zarazić się pasożytami można wszędzie:

w domu, pracy, na urlopie, w środku dużego miasta i na łące. Bardzo często organizmy cudzożywne trafiają do człowieka wraz z jedzeniem: mięso wieprzowe może zawierać larwy włośnia krętego, niedokładnie umyte owoce i warzywa – jaja glisty, a solona surowa ryba, sushi i kawior ukrywać tasiemca. Zarażenie następuje też przez wodę, zarówno tę do picia, skażoną jajami pasożytów, jak i kąpieli w naturalnych zbiornikach wodnych. Brudne ręce – nie tylko własne, ale także sprzedawców, kucharzy czy urzędników – są doskonałym transportem dla jaj pasożytów.

W celu  zminimalizowania ryzyka zakażenia pasożytami, należy stosować kilka zasad higieny: płukać owoce i warzywa we wrzątku, używać oddzielnych desek i noży do mięsa i reszty produktów, myć ręce po powrocie do domu i skorzystaniu z toalety, często wymieniać pościel i ręczniki, nie przyjmować płynów i pokarmów nieznanego pochodzenia, odrobaczać zwierzęta domowe, a profilaktycznie również siebie.

Przy stosowaniu leków farmakologicznych odrobaczających nie ma pewności uzyskania pozytywnych rezultatów, tym bardziej, że większość leków ma wiele skutków ubocznych. A nawet, jeśli uda nam się oczyścić z pasożytów, to nie mamy gwarancji , że w następnych dniach nie zarazimy się ponownie. Dlatego profilaktyka chorób pasożytniczych i wzmocnienie układu immunologicznego obowiązkowo powinno się przeprowadzać kilka razy w roku.

Biorezonans wykrywa pasożyty i skutecznie niszczy za pomocą niekorzystnych dla nich częstotliwości, a za pomocą ziół i suplementów naturalnych dążymy do wzmacniania odporności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *